Odvajanje in čiščenje odpadne vode v Škofji Loki
Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Ur. l. RS, št. 98/2015, 76/2017, 81/2019, 194/2021 in 44/2022-ZVO-2), v nadaljevanju »Uredba«, določa obveznost obveščanja uporabnikov javne službe odvajanje in čiščenje odpadne vode, zato smo v Komunali Škofja Loka pripravili to obvestilo.
Pogoji odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode v javno kanalizacijo so opredeljeni v Odloku o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter izvajanju posebnih storitev (Ur. l. RS, št. 13/2009, 14/2011, 6/2015 in Uradno glasilo slovenskih občin, št. 50/17), v nadaljevanju »občinski odlok«, ki na celotnem območju občine Škofja Loka velja od 1. 1. 2010 dalje.
Omenjena predpisa in »Program odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v občini Škofja Loka za obdobje 2025-2028« so dostopni na spletni strani Komunale Škofja Loka.
Odpadna voda v mestu Škofja Loka z okolico
Komunalna in padavinska odpadna voda, ki se v mestu Škofja Loka in v okolici, odvaja v javno kanalizacijo Škofja Loka (ID: 10123), se čisti na Centralni čistilni napravi Škofja Loka (krajše CČN ŠKL), ID: 4599, zmogljivosti 45.600 PE, ki je mehansko–biološka čistilna naprava s terciarnim čiščenjem odpadne vode in obdelavo blata.
V objektu mehanskega predčiščenja je ločeno izveden sprejem gošč iz greznic in malih komunalnih čistilnih naprav (krajše MKČN).
|
![]() |
Odpadna voda na Godešiču in v Retečah
Komunalna in padavinska odpadna voda, ki se v naseljih Godešič, Reteče in Gorenja vas-Reteče odvaja v javno kanalizacijo (ID: 10891), se čisti na Čistilni napravi Reteče (krajše ČNR), ID: 1970, zmogljivosti 2.400 PE, ki je mehansko–biološka čistilna naprava, z aerobno stabilizacijo blata, ki se zbira v zalogovniku, ter nato odvaža v obdelavo na CČN ŠKL.
![]() |
![]() |
Investicije v komunalno infrastrukturo
Investicije v komunalno infrastrukturo so v pristojnosti Občine Škofja Loka.
Veljavni občinski odlok predpisuje, da je na območjih, kjer je javna kanalizacija že zgrajena, priključitev nanjo obvezna za vse lastnike objektov.
Predhodno je potrebno pridobiti soglasje za priključitev na javno kanalizacijsko omrežje. Ko gre za priključitev novogradnje, investitor soglasje za priključitev pridobi ob izdaji pozitivnega mnenja v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja. Za priključitev obstoječega objekta pa mora lastnik objekta podati vlogo za izdajo soglasja za priključitev obstoječega objekta na javni kanalizacijski sistem.
![]() |
![]() |
![]() |
Male komunalne čistilne naprave
Na območjih, kjer ni zgrajenega sistema javne kanalizacije ali se po operativnem programu ne predvideva gradnja javne kanalizacije, je pri gradnji novega objekta obvezna izgradnja lastne male komunalne čistilne naprave (MKČN) ali izjemoma izgradnja nepretočne greznice.
MKČN je komunalna čistilna naprava z zmogljivostjo čiščenja do 50 populacijskih enot (PE). Izdelana je v skladu s predpisanimi standardi in se iz nje odvaja očiščena odpadna voda neposredno v površinsko vodo ali pa posredno v podzemno vodo.
Okoljska dajatev za onesnaževanje okolja se zaradi odvajanja odpadnih voda v ustrezno čistilno napravo lahko zniža na podlagi predloženega Poročila o prvih meritvah MKČN. V primeru ustreznega obratovanja MKČN se dajatev zniža v prvem zaključenem obračunskem obdobju po prejemu poročila. Dajatev se zniža za 90 %, kar pomeni, da končna obračunska vrednost znaša 0,0528 €/m3 porabljene pitne vode. Naslednje koledarsko leto po izvedbi prvih meritev in nato vsako tretje leto se, s strani Komunale Škofja Loka, opravi pregled delovanja MKČN in izdela poročilo o pregledu.
Prevzem in obdelava blata iz greznic in MKČN
Prevzem in obdelavo blata iz greznic in MKČN lahko opravlja le izvajalec javne službe, ki je dolžan vsem uporabnikom to storitev zagotoviti najmanj enkrat na tri leta. Prevzem blata se izvaja po vnaprej predvidenem programu po posameznih naseljih. O terminu storitve je uporabnik pisno obveščen vsaj 15 dni pred izvedbo. Prevzeto blato iz greznic in MKČN se s specialnim komunalnim vozilom odpelje v obdelavo na CČN ŠKL.
Storitve praznjenja greznic in MKČN so lahko oproščeni kmetje, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev (imajo dodeljeno številko KMG – MID). Storitev se jim oprosti na podlagi vloge za oprostitev plačila storitev praznjenja greznic ali MKČN in izjave o uporabi blata za gnojilo v kmetijstvu v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu. Oba dokumenta je potrebno najmanj en krat na tri leta predložiti izvajalcu javne službe.