2. februar je Svetovni dan mokrišč
Mokrišča so deli narave, redno preplavljeni s površinsko ali podzemno vodo in omogočajo razširjenost tistih rastlinskih in živalskih vrst, ki za rast in razmnoževanje potrebujejo občasno ali stalno mokro okolje.
Vrste mokrišč so: močvirja, poplavna območja rek, rečne mrtvice, izlivi rek, mokrotni travniki, plitva jezera, nizka in visoka barja, poplavni gozdovi, kraška polja, mlake, ribniki, kali, z vodo zalite gramoznice, peskokopi, glinokopi, območja obalnega pasu, soline in polslana mokrišča.
Večja poraba vode, spreminjanje človeških potreb in vse bolj izrazitejše posledice podnebnih sprememb so dejavniki, ki prispevajo k izgubi mokrišč.
Približno 90 % mokrišč po vsem svetu je v zadnjih 300 letih uničil človek
V Sloveniji so mokrišča ohranjena v poplavnih ravnicah, na kraških poljih, na visokih planotah (šotna barja), na obali in ob nekaterih rekah, vendar so med najbolj ogroženimi ekosistemi. Z izgubo mokrišč izgubljamo tudi živali in rastline ter številne funkcije, ki so pomembne pri čiščenju vode, zagotavljanju pitne vode, bogatenju podtalnice in ohranjanju biotske raznovrstnosti.
V naši bližini se nahaja mokrišče pod naseljema Godešič in Reteče na nadmorski višini 330 m.
Prostor je bogat z rastlinskimi in živalskimi vrstami
Po raziskavah je več kot 270 različnih vrst višjih rastlin, 40 vrst ptic, 8 različnih vrst kačjih pastirjev, 5 vrst malih sesalcev, ena vrsta višjih rakov – postranice, veliko vrst dvoživk in plazilcev. Območje je pokrito z gozdnimi površinami, ki jih prekinjajo travniki in njive. Voda je glavni okoljski dejavnik na tem območju, ki je prisotna tudi v vročem in dolgem poletju.
V našem podjetje si prizadevamo, da z odgovornim ravnanjem prispevamo k ohranjanju narave in trajnostnemu ravnanju z okoljem. Za trajnostni razvoj je pomembno ohranjanje naravnih mokriščih, njihove vloge in pomena za boljšo prihodnost lokalnih okolij ter neprecenljiv dejavnik naravne dediščine.