Ločeno zbrali že 340 kg baterij

Podjetje ZEOS je v začetku letošnjega leta zamenjalo vse zbiralnike za električno in elektronsko opremo (e-odpadke) na ekoloških otokih v Škofji Loki in Železnikih. Prebivalci teh dveh občin smo tako postali prvi uporabniki zabojnikov v Sloveniji, ki omogočajo ločeno zbiranje baterij. Pri tem smo uspešni, od postavitve smo jih ločeno zbrali že 340 kg.

Posebnost zabojnikov za e-odpadke je posebni predal za baterije, kamor sodijo le prenosne baterije in akumulatorji.

Elektronske cigarete in ostale elektronske odpadke še vedno zbiramo v glavnem predalu zbiralnika.

Kaj sicer sodi v zbiralnike za e-odpadke?

V nove zabojnike lahko še vedno BREZPLAČNO odvržemo električne in elektronske odpadke, med katere sodijo:

  • Mali gospodinjski aparati (električni mešalniki, likalniki, tehtnice, ure, grelniki vode, ožemalniki, opekači kruha, salamoreznice …)
  • Računalniška oprema in zabavna elektronika (mobilni telefoni, telefoni, računalniki, tiskalniki, zvočniki, tipkovnice, radijski sprejemniki, kasetofoni, gramofoni, računalniške miške, kalkulatorji, polnilci, fotoaparati, slušalke, DVD predvajalniki, kamere …)
  • Ostala mala oprema in orodja (sušilniki in kodralniki las, električna orodja, sesalniki, ventilatorji, brivniki, svetilke …)
  • Igrače, ki za svoje delovanje potrebujejo električni tok iz omrežja, baterije ali akumulatorje
  • Prenosne baterije in akumulatorji (baterije AA, AAA, AAAA, DC, 9V …) → v modri predal.

Zbirna mesta, kjer lahko BREZPLAČNO oddamo e-odpadke in odpadne baterije:

Zabojniki so namenjeni manjšim kosom opreme, zato vas prosimo, da večjo količino e-odpadkov oddate v zbirnem centru Draga ali Studeno.

Zakaj je pomembno ločeno zbiranje teh odpadkov?

E-odpadki vsebujejo snovi, ki so ob nekontroliranem odlaganju lahko škodljive za zdravje in okolje. Z njihovo oddajo na primerna zbirna mesta poskrbimo, da se obdelajo na varen in okolju prijazen način, materiali pa ponovno stopijo v predelovalni krog.

Odpadno električno in elektronsko opremo zato zbiramo ločeno od drugih odpadkov, pri tem je ne smemo poškodovati ali razstaviti. Le s pravilno ločevanjem odpadkov omogočamo njihovo nadaljnjo obdelavo in predelavo.

Več informacij o ravnanju z odpadki

 

 

 

Dostopnost